Zdrowy styl życia staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Moda na bycie „fit” wzrasta, ale łapanie się za to co modne nie zawsze okazuje się być wystarczającym bodźcem do trwałej zmiany trybu życia na lepszy. Dobrze jeżeli ta potrzeby wypływa z wewnątrz, jeśli naprawdę tego chcemy. Zanim rozpoczniemy proces zmiany nawyków, to warto sobie jasno określić jakie fundamenty zdrowego stylu życia są dla nas istotne, na czym chcemy się skupić i o co zadbać.

Kwestie, które dla mnie stanowią fundamenty zdrowego stylu życia odnoszą się nie tylko do kwestii żywienia. Składają się na nie wartości dotyczące całego, szeroko pojętego zdrowia.

 

Czym w ogóle jest “zdrowy styl życia”?

Radość z życia

Niektórych może to zdziwi, ale zdrowy styl życia, to naprawdę nie tylko dieta. Dla mnie zdrowy styl życia to coś więcej – zdrowe ciało, oraz zdrowy duch. Chce mieć energię w ciągu dnia, nie martwić się chorobami, mieć dobre relacje z innymi, żyć świadomie i cieszyć się życiem. Mój obecny styl życia mi na to pozwala, a dziś podzielę się z Tobą jego fundamentami!

 

 

1 Fundament zdrowego stylu życia:
DOBRZE ZBILANSOWANA DIETA

Nasze ciała to nie śmietniki, więc nie traktujmy ich tak. Nie wrzucajmy w siebie mnóstwa syfu. Mówiąc „syf” mam na myśli produkty, które w składzie mają połowę tablicy Mendelejewa, bądź po prostu nie wnoszą dla naszego organizmu nic pozytywnego, a mogą jedynie powodować negatywne skutki zdrowotne.
Odpowiednio zbilansowana dieta (o tym co to znaczy i jak taką dietę zbilansować opowiadam w stworzonym przeze mnie, darmowym ebooku, który możecie pobrać na dole strony), obfitująca w naturalne, jak najmniej przetworzone i wartościowe produkty sprawi, że będziemy będziemy cieszyć się zdrowym ciałem, a także będziemy mieć dużo energii.
Potwierdzić to mogą szczególnie sportowcy, którzy wypróbowali już zdrową dietę. Różnica pomiędzy energią i zdolnościami wytrzymałościowym w czasie gdy dbamy o naszą dietę, a w czasie gdy jemy ciągle niezdrowe, wysoko przetworzone, oraz ubogie w witaminy produkty jest kolosalna.

Pieczony bowl z chrupiącym tofu, batatem, ciecierzycą, szpinakiem i tahini - zdrowa dieta

2 Fundament zdrowego stylu życia:
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Nie, nie chodzi tu od razu o zaawansowany sport. Mowa o ogólnym ruchu. Zwykły, spokojny spacer, jazda na rowerze, joga, bieganie, siłownia, skakanie na skakance, pływanie, piłka nożna, siatkówka… To wszystko jest po prostu RUCH, a regularnie wykonywany potrafi przynieść ogrom korzyści.

Jeśli kochasz sport i uprawiasz go zawodowo/amatorsko, to świetnie! Sama pasjonuje się sportem (szczególnie piłką nożną i siłownią, co moi obserwatorzy z instagrama na pewno już dobrze wiedzą). Nigdy nie jest mi go za wiele, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że nie każdy jest aż takim jego miłośnikiem. Nie ma w tym jednak nic złego! Każdy z nas ma prawo do własnej pasji i niekoniecznie musi nią być sport.

Na szczęście, aby móc cieszyć się prozdrowotnymi efektami aktywności fizycznej (zmniejszone ryzyko wielu chorób, jak np. cukrzyca, choroby serca itp, poprawą kondycji, lepszym samopoczuciem, większym poziomem energii w ciągu dnia, lepszym trawieniem, lepszą kondycją skóry, wzmocnieniem układu odpornościowego) nie trzeba wcale uprawiać jej w „wymiarze” sportowym, ani wyczynowym. Wystarczy do tego umiarkowany, lecz co najważniejsze, REGULARNY ruch – taki jak chociażby np. spacer.

Aktywność fizyczna - fundament zdrowego stylu życia

3 Fundament zdrowego stylu życia:
SEN

Dobrze wypoczęty organizm to kolejny z filarów zdrowego trybu życia. Proste, a jednocześnie często bardzo niedocenione rozwiązanie w dzisiejszym, szalonym tempie życia.

Podczas snu organizm oddycha głębiej i spokojniej – normuje się ciśnienie, a także uspokaja tętno. Dobrze zregenerowane ciało jest mniej podatne na stresujące sytuacje, a także zdolne do szybszego reagowania. Po raz kolejny osobami które szczególnie mogą to zauważyć są osoby uprawiające sport.
Na przykładzie piłki nożnej: czas reakcji zawodniczki/zawodniczka na szybko zmieniającą się sytuacje boiskową może się znacznie różnic w momencie gdy mamy wypoczęty, w pełni zregenerowany organizm i w sytuacji gdy jesteśmy niewyspani i zmęczeni.

Dzięki odpowiedniemu snu poprawia się również nasza pamięć, oraz zmniejsza chęć na podjadanie i niezdrowe przekąski w ciągu dnia.
Więcej o tym jak zadbać o swój sen pisałam na stronie aktywnepilkarki.pl we wpisie „Regeneracja po treningu”.

Sen to fundament zdrowego stylu życia

4 Fundament zdrowego stylu życia:
DOBRE RELACJE Z BLISKIMI OSOBAMI

Nie napisałam, że z „ludźmi”, bo nie uważam, że każdy powinien zostawać naszym przyjacielem, oraz z każdym musimy się świetnie dogadywać. Z niektórymi możemy nie znaleźć wspólnego języka i nie ma w tym nic złego… O ile tylko pamiętamy, że każdy ma prawo do własnego zdania – jeśli się z kimś nie zgadzamy, to okej, ale szanujmy jego zdanie.

Czy tego chcemy czy nie – środowisko ma na nas bardzo duży wpływ.
Bądź z tymi, którzy Ci kibicują, którzy Cię szanują i doceniają. Znajdź kogoś, kto będzie Cię akceptował w całości i zostań przy tym kimś. O relacje z takimi ludźmi warto dbać.

Są osoby, które są nam szczególnie bliskie, a ich zdanie jest dla nas naprawdę ważne. Potrzeba przynależności w życiu człowieka jest silna. Satysfakcjonujące relacje z innymi są bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Gdy mamy jakąś trudną sytuacje, to rozmowa z kimś bliskim potrafi zdziałać cuda. Duszenie w sobie emocji powoduje jedynie ich narastanie, oraz kumulacje stresu.

Dobre relacje z innymi - fundament zdrowego stylu życia

5 Fundament zdrowego stylu życia:
CIĄGŁY ROZWÓJ I SAMODOSKONALENIE

Jeśli masz jakąś pasje, to ten element nie powinien sprawić Ci problemu. Pasja sprawia, że ciągle chcemy więcej: uczymy się nowych umiejętności, poszerzamy swoje możliwości, czytamy nowe książki, spotykamy się z wspaniałymi ludźmi. To wszystko potrafi sprawić ogromną satysfakcję i wnieść do naszego życia dużo radości.

Wspomniana satysfakcja, to również wzrost naszego poczucia pewności siebie. W momencie gdy posiadamy coraz więcej umiejętności i kompetencji, to jednocześnie zaczynamy bardziej doceniać siebie, wierzyć we własne możliwości i bardziej ufać samemu sobie.

Zawsze znajdzie się coś co Cię w jakimś stopniu interesuje, o czym chcesz się dowiedzieć więcej. Nie ważne co to będzie – szydełkowanie, sport, fotografia, gotowanie, programowanie komputerowe, czy też jeszcze coś całkiem innego. Zacznij od dziś i codziennie rób małe kroczki. Wierzę, że w końcu osiągniesz upragniony efekt.
Zdobywanie nowych kompetencji potrafi uzależnić. W momencie gdy posiądziemy jedną umiejętność, zawsze pojawia się kolejna – równie atrakcyjna.

Pasja to fundament zdrowego stylu życia

To by było na tyle, jeśli chodzi o moje 5 podstawowych filarów zdrowego stylu życia!
Każdy z nich jest w pewien sposób powiązany z kolejnym. Przykładowo… Jeśli nie będziemy wyspani, to nie będziemy mieli chęci i siły na aktywność fizyczną. Zabraknie nam również odpowiedniej ilości zasobów psychicznych, aby móc rozwijać swoje pasje. Wprowadzając wspomniane przeze mnie fundamenty do swojego życia na pewno na tym nie stracisz… Właściwie to mogę nawet z całą pewnością powiedzieć, że na pewno skorzystasz :).
Jest coś co chcesz dodać do powyższych, opisanych przeze mnie fundamentów zdrowego stylu życia? Podziel się tym w komentarzu :).

ZdrowoAktywna - dietetyk sportowy

O MNIE

Cześć! Nazywam się Julia Zenderowska

Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia. Uwielbiam być aktywna – kocham sport i ciągły ruch, a także gotowanie i tworzenie fotografii kulinarnych. Na tej stronie, jak i również na instagramie dzielę się swoimi przepisami, wiedzą z zakresu dietetyki, sportu, oraz szeroko pojętego zdrowego trybu życia.

Dzięki zgłębieniu tajników wpływu diety na nasze ciało, pomogę Ci poprawić Twoje wyniki sportowe, oraz samopoczucie na co dzień. Pokażę Ci, że zdrowa dieta nie musi być nudna, monotonna i niesmaczna.

.